Nätet och demokrati
Idéer för livet har beviljat Prinsparets Stiftelse medel för att ta fram material som bidrar till att barn och unga kan delta i det demokratiska samtalet och det allt mer digitaliserade samhället. Detta för att bidra till skolans arbete för att motverka de demokratiförluster som följer av bland annat näthat, desinformation och propaganda.
Prinsparets stiftelse har tillsammans med TikTok-profilerna Arnaud, Kevin och Wany (Örjan, Bosse å Mange) tagit fram filmer där unga i högstadie- och gymnasieåldern intervjuas om sin
konsumtion av sociala medier, hur de värderar och använder källor, samt om hur de använder
sociala medier som en kanal för att påverka och för att uttrycka sig.
I filmerna medverkar Arnaud, Kevin, Wany och nio ungdomar i åldrarna 16 till 19 år tillsammans med Isak Hjortzberg, gruppchef för polisregion Stockholms grupp mot demokratihotande brottslighet,
samt Sara Carlstein och Yara Tag-Eldeen, båda utredare på Myndigheten för psykologiskt
försvar.
Filmernas huvudfokus är att introducera och inspirera till diskussioner om nätets funktioner, och
hur de påverkar vår demokrati. Syftet med filmerna är inte i första hand att informera om vad
demokrati är eller om hur demokrati fungerar, utan snarare att bidra med perspektiv från
nätvardagen som kan kopplas till läroplaner och kursplaner i grundskolan och i gymnasieskolan. De ska även bidra till undervisning om källkritik, källtillit och demokrati i övrigt. En annan viktig målsättning med materialet är att det ska gå att översätta till vad du själv gör på nätet i din vardag, för att materialet ska kännas ”nära” och visa på att du kan påverka och göra skillnad.
Eleverna ska...
- Reflektera över det egna beteendet (igenkänningsfaktor eller inte?) och koppla det till egna
och aktuella exempel. - Reflektera över den egna rollen, "spelar det någon roll vad jag som har få följare gör".
- Reflektera över egna vanor (hur snabbt delar jag vidare etc.)
- Reflektera över sätt och strategier för att bidra till att nätet kan användas som ett
demokratiskt verktyg
Genomförande:
- Lärarhandledning med instruktioner, materil och diskussionfrågor
- 40-60 minuter (per film och lektion)
- Under lektionerna får eleverna reflektera kring kopplingen mellan nätet och demokratin.
Ta del av lektionsfilmerna nedan.